Home / Njoftime (page 98)

Njoftime

71 Vjetori i Dites se Clirimit

71-Vjetori i Çlirimit të atdheut është përkujtuar me një ceremoni të veçantë në varrezat e Dëshmorëve të atdheut në Berat. Ishin të pranishëm ,Kryetari i Bashkise Berat z.Petrit Sinaj,deputeti i LSI-së z.Gledion Rehovica,deputetë të Partisë Socialiste,znj.Anila Agalliu dhe z.Eduard Bejko.zv/Kryetari i Këshillit të Qarkut z.Kastriot Rapaj , Prefekti I Qarkut …

Read More »

103 Vjetori i Shpalljes se Pavaresise

Sot me 28 Nentor 2015,ne qytetin e Beratit :Pushtetarë vendorë, historianë, familjarë të firmëtarëve të aktit të Pavarësisë nga Berati, përfaqësues të forcave politike,veterane por dhe qytetarë te ndryshem ishin të pranishëm në ceremoninë e kësaj feste. Ceremonia ka nisur në orët e para të mëngjesit nën tingujt e bandës …

Read More »

“Loja simuluese mbi politikёn vendore: Pa rini nuk ka shtet”

Bashkia Berat ne bashkepunim  me fondacionin “Friedrich Ebert”,ne kuader te projektit “Loja simuluese mbi politiken vendore:Pa rini nuk ka shtet” organizuan sot nje simulim te mbledhjes se Keshillit Bashkiak me nxenes te shkollave te mesme te qytetit. Gjatё lojёs simuluese tё rinjtё pas njё kohe pёrgatitore intensive shndёrrohen nё anёtarё …

Read More »

Bashkia Berat ofron subvencionim për qeratë e banesave sociale

U zhvillua sot ,ne sallen e Keshillit Bashkiak ,mbledhja e rradhes e Keshillit Bashkiak Berat,me kete rend dite: 1.Informacion “Për dhënien e ndihmes ekonomike  per periudhen 1-31 Tetor 2015” 2.Relacion dhe Projekt Vendim “Miratimi i ndihmes ekonomike dhe paaftesise per muajin Nentor 2015” 3.Relacion dhe Projekt Vendim “Per miratimin e …

Read More »

Vizita e zv/ambasadorit rus ne Bashkine Berat

Zv/Ambasadori Rus në Shqipëri Z. Dmitry Kazmin zhvilloi sot një takim Kryetarin e Bashkisë Z. Petrit Sinaj në një vizitë zyrtare në Bashkinë Berat. Vizita u organizua në kuadrin e lidhjeve të bashkëpunimit ndërmjet Ambasadës Ruse në Shqipëri dhe Bashkisë Berat. Gjatë takimit, palët shprehën dëshirën për të çuar më …

Read More »

Berati dhe Matera , dy Qytete të UNESCO-s më pranë njeri tjetrit

Dy qytetet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO i shikojne vlerat e kulturës dhe inovacionit si stimuj për rritjen dhe zhvillimin e territoreve te tyre lokale. Këto ishin ndër çështjet e diskutuara në 24 Nentor, gjatë takimit që u zhvillua ndermjet Kryetarit të Bashkisë së Materas, Z.Raphael De Ruggieri, nënkryetarit dhe …

Read More »

Degjesa publike me arsimtaret e Bashkise Berat

Ne vijim te degjesave publike,per Hartimin e Projekt Buxhetit te vitit 2016,eshte zhvilluar degjesa me drejtoret e shkollave te Bashkise se Re te Beratit.I pranishem ne takim ka qene Kryetari i Bashkise Berat, z.Petrit Sinaj dhe drejtori i Qendres Ekonomike te Arsimit ,z.Refat Harizaj.Ne kete takim,Kryetari i Bashkise mirepriti cdo …

Read More »

Programi i festave te 28-29 Nentorit

Program Me rastin e 28 Nentorit 2015,103 vjetorit te Shpalljes se Pavaresise,29 Nentorit 2015,71 vjetorit te Clirimit te Atdheut,dhe 2 Dhjetorit – 65 vjetorit te renies se Heroit te Popullit Hajdar Tafa. 28 Nentor 2015 0ra 10:00 Homazhe ne Memorialin kushtuar Deshmoreve te Kombit Orkestra frymore ekzekuton marshe patriotike Vendosja …

Read More »

Njoftim

Bashkia Berat fton qytetaret,institucionet te sjellin propozimet per “Njeriun e Vitit 2015”. Cmimi “Njeriu i vitit 2015” eshte nje cmim i pervitshem ,i cili i jepet figurave me perfaqesuese qe kane kontribute te vecanta ne fusha te ndryshme te jetes. Propozimet mund ti dergoni ne adresen e email-it bashkiaberat@yahoo.com ose …

Read More »