Home / Aktivitete (page 21)

Aktivitete

Zv/Ministri Kinez i Kulturës Z. Ding Wei gjatë takimit të tij me Kryetarin e Bashkisë Z. Petrit Sinaj

Zv/Ministri Kinez i Kulturës Z. Ding Wei gjatë takimit të tij me Kryetarin e Bashkisë Z. Petrit Sinaj. Vizita organizohet në kuadrin e lidhjeve të bashkëpunimit ndërmjet Ministrive të Kulturës të Kinës dhe Shqipërisë. Zv/Ministri Kinez i Kulturës Z.Ding dhe Kryetari i Bashkise Z. Sinaj biseduan rreth mundësive të bashkëpunimit …

Read More »

Edicioni 4 I gjysem maratones Berat 2016

SINAJ:VRAPIM PER JETEN.EDICIONI i 4 i GJYSME MARATONES BERAT 2016. Ditën e sotme u zhvillua edicioni i saj i katërt me mbështetjen e Bashkisë Berat dhe donatorëve të ndryshëm beratas. Ishin 48 atlete që u bënë pjesë e këtij organizimi dhe pavaresisht temperaturave të larta ata ia dolën ta mbyllin …

Read More »

Nenkryetari i Bashkise Matera viziton Muzeun Onufri

  Nenkryetari i Bashkise Matera (Itali) Giovanni Schiuma viziton Muzeun Onufri ne Berat dhe qytetin , ne kuadrin e lidhjeve te bashkepunimit ndermjet Komunes Matera dhe Bashkise Berat.   Dy qytetet jane duke bashkepunuar ne vendosjen e lidhjeve te perbashketa ne kulture, art, kreativitet. Matera eshte shpallur Kryeqyteti Europian i …

Read More »

Inaugurohet Zyra e Interpretimit Turistik me rastin e hapjes se sezonit turistik

Inaugurohet Zyra e Interpretimit Turistik me rastin e hapjes se sezonit turistik Të pranishëm Kryetari i Bashkisë Z. Petrit Sinaj, Prefekti i Qarkut z.Fadil Nasufi,Drejtorja e Bankës Botërore Znj.Tahseen Sayed, Zv/Ambasadori i Zvicrës Z. Philip Keller, Zv Ministrja e Turizmit Znj. Adela Karapiti, Përfaqësues të Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Drejtues …

Read More »

30 Vjetori i Krijimit te Muzeut Kombetar “Onufri”

Muzeu Kombëtar Onufri në Berat këtë vit festoi 30 vjetorin e krijimit të tij.Në ditën Ndëkombëtare të Muzeumeve,atij i shtohet një pavion i ri, i cili quhet “Thesare të fjetura”. Një seri ikonash nga kryemjeshtër Onufri, Nikolla, Onufer Qiprioti, Johan Ceriti, të cilat për vite me rradhë qëndronin të paekspozuara …

Read More »

‘’Skicimi dhe Ndertimi i Sistemit Automatik Telemetrik të Ujit për Vendet në Zhvillim”

Bashkia Berat me mbështetjen e Ambasadës Kineze në Shqipëri, u përzgjodh si pjesemarrese e një trajnimi ndërkombëtar të organizuar në datat 19 Prill- 9Maj 2016 nga Ministria Kineze e Tregëtisë, me qendër në Changsha në Provincën Hunan. Tema e trajnimit ishte ‘’Skicimi dhe Ndertimi i Sistemit Automatik Telemetrik të Ujit …

Read More »

Ekspozita ” Retro Time ”

Ekspozita “Retro TIME One ” Bashkia Berat ne programin e mbeshtetjes se artisteve te rinj celi ne daten 11 maj 2016 prane Galerise se Arteve “Edward Lear” ekspoziten kolektive”RETRO-ONE” ku moren pjese 30 artiste te rinj,te cilet vinin nga qytetet e ndryshme te Shqiperise.Gjithsej ishin 50 vepra,ku perfshihen:foto,piktura,skulptura,instalacione dhe video …

Read More »

Vizitë studimore në Lucernë të Zvicrës,në kuadër të projektit ‘’ Arsim alternativ dhe formim profesional’’

Në kuadër të projektit ‘’ Arsim alternativ dhe formim profesional’’ financuar nga Qeveria Zviceriane dhe zbatuar nga Organizata ‘’Ndihmë për Fëmijët’’, përfaqësues të shtatë Bashkive në Shqipëri, përfshirë Bashkinë e Beratit dhe të Shërbimeve Sociale Shtetërore , nga data 2-5 Maj, realizuan një vizitë studimore në Lucernë të Zvicrës .Vizita …

Read More »

Aktiviteti i kopshteve te qytetit me Kryqin e Kuq, dega Berat

Ne kuader te aktiviteteve per 95 vjetorin e krijimit te Kryqit te Kuq , ne Degen Berat u organizua aktiviteti Femijet dhe Kryqi i Kuq. Aktiviteti u zhvillua ne bashkepunim me Drejtorine e Arsimit, Bashkia Berat dhe moren pjese 45 femije nga 9 kopshtet e qytetit.Ky aktivitet u konceptua ne …

Read More »

Dita e Europes

Me rastin e Dites se Europes, nje grup femijesh te kopshtit “10 Korriku” zhvilluan nje vizite ne zyren e Kryetarit te Bashkise, ku i dhuruan edhe nje pikture te punuar nga vete ata. Kryetari i Bashkise pasi falenderoi punen e mire nga ky staf drejtues,qe e ka kthyer kete kopesht …

Read More »