Home / Aktivitete (page 22)

Aktivitete

Degjesa Publike ne lidhje me Hartimin e Vleresimit Strategjik Mjedisor

Sot me date 06.05.2016, ne ambientet e Qendres Kulturore “Margarita Tutulani” u zhvillua degjesa Publike ne lidhje me hartimin e Vleresimit Strategjik Mjedisor,si pjese e Dokumetit te Planit te Pergjithshem Vendor te Bashkise Berat. Ne hartimin e ketij dokumenti ,Bashkia po asistohet nga USAID, përmes Projektit për Planifikimin dhe Qeverisjen …

Read More »

Perkujtohet 74 Vjetori i Dites se Deshmoreve

Sot,me 5 maj, ne Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut ,Bashkia Berat organizoi ceremonine zyrtare te 74 Vjetorit te Dites se Deshmoreve.Morrën pjese veterane te LANC, familje te Deshmoreve, pasardhes,qytetare etj. Kurora me lule,vendosen deputetet Fidel Ylli,Anila Agalliu,Eduart Bejko, ne emer te Kuvendit, z.Petrit Sinaj ne emer te Bashkise,z.Fadil Nasufi ne …

Read More »

“Dita Boterore e Jazz-it”

Diten e djeshme Bashkia Berat ,Qendra Kulturore “Margarita Tutulani ” zhvilloi ne Pedonalen e qytetit aktivitetin “Dita Boterore e Jazz-it”. Idea dhe programi :Altin Metohu Ne violine :Isuf Haznedari Vokali :Ajet Caushi Kengetare:Kerol Xhamo Aktivitete te tjera na presin me hapjen e sezonit turistik ne date 18/05/2016. Ju mirepresim!

Read More »

Vizita ne Mitropoline e Shenjte te Beratit

Sot me rastin e Ditës së Pashkëve Orthodokse,një përfaqësi e Bashkisë dhe Këshillit Bashkiak bënë një vizitë dhe uruan Imzot Ignat Triantis dhe besimtarët ortodoksë: Për shumë vjet Pashkët,vërtet Krishti u ngjall.Në vizitën në Mitropoli ishin Kryetarja e Këshillit Bashkiak,znj. Nikoleta Manka,sekretari i përgjithshëm i Bashkisë,z. Gëzim Zema,nënkryetari i Bashkisë,z.Bledar …

Read More »

Panairi Shkencor i nxenesve

Panairi Shkencor i organizuar per te pestin vit rradhazi nga Medreseja e Beratit ne bashkepunim me shkollat e tjera te qytetit. Nxenesit paraqiten punimet e tyre artistike dhe shkencore. Ne panair pershendeti edhe Kryetari I Bashkise Berat z.Petrit Sinaj.

Read More »

Festivali Mesir Paste në Manisa

Në Festivalin Mesir Paste në Manisa , morën pjesë përfaqësues nga të gjitha Bashkitë Binjake me Manisën, përfshirë edhe Delegacionin e Bashkisë Berat. Festivali Mesir Paste në Manisa, është një traditë shumë e vjetër në historinë e qytetit, që daton në gati 500 vjet. Në vitin 2012, Festivali Mesir Paste …

Read More »

Ekspozita e piktorit vlonjat Edi Kojani “PRANVERE 2016”

Ekspozita e piktorit vlonjat Edi Kojani “PRANVERE 2016″u cel prane Galerise “Edward Lear”,me date 23 prill  2016.Gjithsej ishin 40 kompozime me peisazhe te ndryshme,te cilat ishin te ndertuara ne stilin impresionist.Autori gjen frymezim tek natyra dhe e sjell ate ne menyre te vecante dhe shume origjinale.

Read More »

Dita Nderkombetare e Librit

Ne kuader te Dites Nderkombetare te Librit 23 prill,diten e premte date 22 prill 2016,ora 11.00 ne sallen e mbledhjeve ne katin e dyte te Pallatit te Kultures, u zhvillua promovimi i romanit “Stina e hijeve” , i shkrimtarit Viron Graci. Shkrimtari Viron Graci eshte nje nga shkrimtaret me te …

Read More »