Home / page 22

Blog Archives

30 Vjetori i Krijimit te Muzeut Kombetar “Onufri”

Muzeu Kombëtar Onufri në Berat këtë vit festoi 30 vjetorin e krijimit të tij.Në ditën Ndëkombëtare të Muzeumeve,atij i shtohet një pavion i ri, i cili quhet “Thesare të fjetura”. Një seri ikonash nga kryemjeshtër Onufri, Nikolla, Onufer Qiprioti, Johan Ceriti, të cilat për vite me rradhë qëndronin të paekspozuara …

Read More »

‘’Skicimi dhe Ndertimi i Sistemit Automatik Telemetrik të Ujit për Vendet në Zhvillim”

Bashkia Berat me mbështetjen e Ambasadës Kineze në Shqipëri, u përzgjodh si pjesemarrese e një trajnimi ndërkombëtar të organizuar në datat 19 Prill- 9Maj 2016 nga Ministria Kineze e Tregëtisë, me qendër në Changsha në Provincën Hunan. Tema e trajnimit ishte ‘’Skicimi dhe Ndertimi i Sistemit Automatik Telemetrik të Ujit …

Read More »

Ceremonia e dhenies se titullit kampion per ekipin e futbollit Tomori

Dje ne ambientet e stadiumit “Qemal Stafa”u zhvillua finalja e shumepritur per Kupen e Shqiperise, kategoria e dyte ndermjet ekipit te Shenkollit dhe F.K. Tomorit,ku pas nje loje te forte edhe nje tereni te veshtire ekipi yne tregoi edhe nje here se eshte kampion.Perkushtimi dhe puna e pa lodhur sollen …

Read More »

Ekspozita ” Retro Time ”

Ekspozita “Retro TIME One ” Bashkia Berat ne programin e mbeshtetjes se artisteve te rinj celi ne daten 11 maj 2016 prane Galerise se Arteve “Edward Lear” ekspoziten kolektive”RETRO-ONE” ku moren pjese 30 artiste te rinj,te cilet vinin nga qytetet e ndryshme te Shqiperise.Gjithsej ishin 50 vepra,ku perfshihen:foto,piktura,skulptura,instalacione dhe video …

Read More »

Vizitë studimore në Lucernë të Zvicrës,në kuadër të projektit ‘’ Arsim alternativ dhe formim profesional’’

Në kuadër të projektit ‘’ Arsim alternativ dhe formim profesional’’ financuar nga Qeveria Zviceriane dhe zbatuar nga Organizata ‘’Ndihmë për Fëmijët’’, përfaqësues të shtatë Bashkive në Shqipëri, përfshirë Bashkinë e Beratit dhe të Shërbimeve Sociale Shtetërore , nga data 2-5 Maj, realizuan një vizitë studimore në Lucernë të Zvicrës .Vizita …

Read More »

Takimi me delegacionin e rajonit te Sicilise

Sot Kryetari i Bashkise Berat z.Petrit SINAJ priti ne zyren e vet nje delegacion nga rajoni i Sicilise i perbere nga z.Salvatore Parenti drejtor i Institutit Di Rocco ne Caltanisseta dhe me anetare znj. Esmeralda Prinzivalli presidente e shoqates AlPlurale ne Trapani ,Barbarino la Licata pergjegjes per relacionit me jashte …

Read More »

Aktiviteti i kopshteve te qytetit me Kryqin e Kuq, dega Berat

Ne kuader te aktiviteteve per 95 vjetorin e krijimit te Kryqit te Kuq , ne Degen Berat u organizua aktiviteti Femijet dhe Kryqi i Kuq. Aktiviteti u zhvillua ne bashkepunim me Drejtorine e Arsimit, Bashkia Berat dhe moren pjese 45 femije nga 9 kopshtet e qytetit.Ky aktivitet u konceptua ne …

Read More »

TOMORI NGJITET NE KATEGORINE E PARE. SINAJ :MBAJTEM PREMTIMIN E BERE PARA NJE VITI PER FUTBOLLIN

KA QENE NJE VIT I VESHTIRE KY SEZON FUTBOLLISTIK PER SKUADREN E TOMORIT KUR FINANCAT E KLUBIT NE CASTIN KUR SINAJ MORI KRYESIMIN E BASHKISE, SHENONIN MINUS 220 MILIONE LEKE. GJITHESESI KA PATUR NJE SHPIRT TE FORTE GARE NE NJE SEZON TE NGJESHUR KUR NUK KA MUNGUAR NJE MBESHTETJE E …

Read More »

Dita e Europes

Me rastin e Dites se Europes, nje grup femijesh te kopshtit “10 Korriku” zhvilluan nje vizite ne zyren e Kryetarit te Bashkise, ku i dhuruan edhe nje pikture te punuar nga vete ata. Kryetari i Bashkise pasi falenderoi punen e mire nga ky staf drejtues,qe e ka kthyer kete kopesht …

Read More »

Degjesa Publike ne lidhje me Hartimin e Vleresimit Strategjik Mjedisor

Sot me date 06.05.2016, ne ambientet e Qendres Kulturore “Margarita Tutulani” u zhvillua degjesa Publike ne lidhje me hartimin e Vleresimit Strategjik Mjedisor,si pjese e Dokumetit te Planit te Pergjithshem Vendor te Bashkise Berat. Ne hartimin e ketij dokumenti ,Bashkia po asistohet nga USAID, përmes Projektit për Planifikimin dhe Qeverisjen …

Read More »