Home / Aktivitete (page 3)

Aktivitete

Ekspozitë nga Tefta Qose

Ekspozitë për promovimin e kostumeve të realizuara nga znj. Tefta Qose, një artdashëse e kulturës dhe traditës beratase. Pranë galerisë së “Edward Lear”, për plot 1 javë do të qëndrojnë kostumet më të veçanta për të gjithë ju.

Read More »

Tetori Rozë

#TetoriRozë nuk është thjesht një muaj kalendarik, POR ËSHTË PIKËNISJA E NJË BETEJE PËR JETËN! Gra, vajza, nëna, motra, mos e lini shëndetin në dorë të fatit, sepse është pikërisht kjo mendësi ajo që sjell fatalitetin. Kryej një mamografi dhe shpëto veten sepse parandalimi është më mirë se sa kurimi! Kur …

Read More »

“Qetësi nën tinguj”-Tetori i librit

“Qetësi nën tinguj” ishte aktiviteti me të cilin përmbyllëm sot “Muajin e Librit”, në bashkëpunim me ZVA. “Fjalët e Qiririt” dhe bukuria e 1mbi1dritareve i dhanë më shumë kuptim e hijeshi maratonës së aktiviteteve mbi librin

Read More »

“Jul Çezari” i Shekspirit

  Aktrimi i mrekullueshëm i trupës së Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, do mbetet gjatë në memorien e publikut beratas.    

Read More »

Ekspozita e skulptorit Avni Behluli

                                      Galeria e Arteve “Edward Lear” ka kenaqesine tju ftoj ne çeljen e ekspozites personale te skulptorit Z.Avni Behluli. Diten e premte dt 09.10.2020 ora 19:00 .Faleminterit

Read More »

“Jul Çezari” i Shekspirit, një shfaqje klasike që tronditi botën anembanë

  “Jul Çezari” i Shekspirit, një shfaqje klasike që tronditi botën anembanë, vjen në #Berat në një format krejt ndryshe nga ç’keni parë më parë, më 9 tetor, ora 18:00. Një vepër sa klasike, po aq edhe kontemporane e sjellë mrekullisht nga trupa e aktorëve fantastikë të Teatrit Kombëtar Eksperimental …

Read More »

Java Evropiane e Trashëgimnisë Kulturore

Në javën Europiane të Trashëgimisë Kulturore, ndërthurja e brezave ishte kryefjala e aktivitetit tonë. Fëmijë, të rinj të talentuar me kostume tradicionale na dhuruan emocione të veçanta

Read More »

Fituesit e çmimit letrar “Vexhi Buharaja”

Sot në 100 vjetorin e lindjes së poetit, studiuesit, përkthyesit Vexhi Buharaja, juria me emra të njohur në fushën e letërsisë dhe publicistikës i dha rëndësinë e veçantë çmimit letrar “Vexhi Buharaja”. Juria përbërë nga Prof.Ymer Ciraku, Z.Visar Zhiti, Z.Aleksander Cipa, Prof.Milazim Krasniqi dhe Prof.Yzedin Hima, vlerësoi fitues: NË POEZI 1- …

Read More »

Cmimi letrar “Vexhi Buharaja”

  Çmimi letrar  “Vexhi Buharaja”  Vexhi Buharaja është shkrimtar letrar i cili ka lindur ne qytetin e Beratit. Pas studimeve ai u kthye të jetonte përsëri në Berat me familjen e tij. Buharaja është përkthyes, interpretues dhe studiues kryesor i mbishkrimeve turko-arabe në Shqipëri. Dorëshkrimet e tij, janë ende një …

Read More »

“ Mayors for children and youth”

“ Mayors for children and youth” Shumë i nderuar dhe i lumtur të merrja pjesë në konferencën e organizuar nga UNICEF, në Athinë, Greqi, me fokus trajtimin e çështjeve që kanë të bëjnë me të drejtat e fëmijëve e të rinjve dhe ofrimin e mundësive të barabarta në shoqëri. Mbi …

Read More »