Home / lajme (page 2)

lajme

Çmimi letrar-“Vexhi Buharaja”

Çmimi letrar “Vexhi Buharaja” Vexhi Buharaja është shkrimtar letrar i cili ka lindur ne qytetin e Beratit. Pas studimeve ai u kthye të jetonte përsëri në Berat me familjen e tij. Buharaja është përkthyes, interpretues dhe studiues kryesor i mbishkrimeve turko-arabe në Shqipëri. Dorëshkrimet e tij, janë ende një minierë …

Read More »

Nisma “16+1”

Gjatë nismës ‘’16+1’’ të vendeve të Europës Lindore dhe Qëndrore me Republikën popullore të Kinës, pata mundësinë të prezantoja qytetin e Beratit, si qyteti i vetëm pjesëmarrës nga Shqipëria në listën e 32 qyteteve pjesëmarrëse nga Europa dhe 21 Rajoneve të Kinës Nisma ‘’16+1’’ synon shkëmbimin e eksperiencave dhe bashkëpunimin, …

Read More »

Projekti për “Rigjenerimin e Integruar Urban, Berat”

  Ju njoftojmë se Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe Bashkia Berat në kuadër të Projektit të Zhvillimit të Integruar Urban dhe Turizmit_PZHIUT financuar nga Banka Botërore, kanë përfunduar përgatitjen e Paketës së Parë të investimit për qytetin e Beratit për nën-projektet: P01 – Restaurimi i peisazhit historik urban të lagjes …

Read More »

Ka nisur puna për Bypass-in e ri të qytetit

Ka Nisur puna për një tjetër investim madhor që qytetarët e Beratit e meritojnë prej kohësh. Bëhet fjalë për Bypass-in e ri të qytetit, segmentin prej 4.2 kilometër i cili nis në fillim të rrugës “Santa Lucia” (Stadiumi i Vjetër) dhe përfundon në kufi me Bashkinë Poliçan, (Stacioni i fundit …

Read More »

Takim me gazetarin e mirënjohur izraelit Benny Ziffer

Gjatë një interviste me gazetarin e njohur izraelit Benny Ziffer mbi Beratin, vlerat e rralla të trashëgimisë kulturore dhe natyrore, paketën turistike që ofron dhe sigurisht edhe mbi marrdhëniet historike me popullin hebre. Ziffer ka marrë Çmime Ndërkombëtare në gazetari për kontribut të çmuar në media. Aktualisht shkruan për gazetën …

Read More »

Bashkia Berat dhe UNICEF prezantuan sot fushatën #TëBesoj

Bashkia Berat dhe UNICEF prezantuan sot fushatën #TëBesoj si një thirrje për nxitjen e aktorëve përgjegjës për ndalimin e abuzimit seksual të fëmijëve në Shqipëri. Instalacioni do të qëndrojë i vendosur për dy javë pranë parkut ‘’Dëshmorët e Kombit’’ dhe paraqet disa histori të vërteta. Bashkia Berat dhe institucionet përgjegjëse …

Read More »

“Qetësi nën tinguj”-Tetori i librit

“Qetësi nën tinguj” ishte aktiviteti me të cilin përmbyllëm sot “Muajin e Librit”, në bashkëpunim me ZVA. “Fjalët e Qiririt” dhe bukuria e 1mbi1dritareve i dhanë më shumë kuptim e hijeshi maratonës së aktiviteteve mbi librin

Read More »

Parkimi më i madh në qytet

Gati projekti për një nga investimet më madhore të qytetit, një mega hapësirë e re Parkimi e standardeve më të larta do të jetësohet në fundsheshin ‘Teodor Muzaka’, duke i dhënë fund problematikës së parkimit dhe bllokimit të çdo lloj hapësire publike, që jo vetëm bezdisin këmbësorët, krijojnë shëmti aestetike, …

Read More »

Diskutime në Këshillin Bashkiak

Sot, gjatë mbledhjes së këshillit, miratuam disa projektvendime me rëndësi për komunitetin: Ndihma ekonomike Mbështetje financiare për transportin e fëmijëve në nevojë Rikonstruksioni i shkollës 9-vjeçare “Thimi Tani” Projekti i rrjetit shpërndarës të Ujësjellësit në zonën “Lapardha”, “Otllak”, “Orizaj” dhe “Kodrat rreth qytetit” të Bashkisë Berat.

Read More »