Home / Aktivitete / Java e filmit rus

Java e filmit rus

Sot ne Qendren Kulturore “Margarita Tutulani” ne bashkepunim me Shoqaten e Miqesise Shqiperi -Rusi drejtuar nga profesor Miltjadh Bode u zhvillua hapja e eventit “Java e filmit Rus”.Nga sot dhe ne vazhdim per kater dite rresht ne ora 11.00 do shfaqen filmat e zgjedhur artistike me titra ne gjuhen shqipe:
1.“Edhe pleqte shkojne ne lufte”;
2. “Ne jemi e ardhmja”;
3.“Po, agullimet jane ketu”
4.“Oficeret”
Kinematografi ruse vjen ne keto kater dite me disa nga prodhimet me te mira te studios se njohur Mos-Film, filma kushtuar luftes dhe sakrificave te medha te popullit rus gjate Luftes se Dyte Boterore. Shfaqja e ketyre filmave eshte simbolikisht hapje e nje dritareje ne historine popullit te madh rus ne nje nga momentet me tragjike te tij dhe te mbare njerezimit, perballimin dhe mposhtjen e fashizmit. Ju mirpresim!