Home / Të Reja Nga Kultura (page 2)

Të Reja Nga Kultura

Djaloshi nga Berati shpallet piktori i ri më i mirë në botë

Në konkursin ndërkombëtar të piktorëve “A Youthful Vision 2012” për moshat 13-15 vjeç, që u zhvillua në Sllovaki, organizuar nga UNESCO në kuadër të projektit “World Heritage”, Adi Totaj nga qyteti i Beratit ka fituar çmimin e parë. Adi Totaj është shpallur piktori më i mirë mes 1458 të rinjve …

Read More »

Ekspozita Vjetore Edward Lear

Diten e Shtune, me 24 Nentor 2012, ne kuadrin e festimeve te Pavaresise, ne Galerine e Arteve te qytetit te Beratit u organizua EKSPOZITA VJETORE me pjesemarjen e artisteve shqiptare nga qytetet e Beratit, Tiranes, Vlores, Shkodres, Korces, Pogradecit, Lezhes, Durresit, Fierit, Lushnjes. Artistet: Admir Përvathi, Adrian Çene, Adrian Devolli, …

Read More »

Dr. Marela Guga: “Prefektura e Beratit, gjatë viteve 1920-1939”

Në kuadrin e 100 vjetorit të pavarësisë, është promovuar ditën e djeshme në bibliotekën “Vexhi Buharaja” të qytetit muze, libri historik: “Prefektura e Beratit, gjatë viteve 1920-1939” me autore historianen beratase Dr. Marela Guga. Në këtë veprimtari, veç shumë qytetarëve beratas, njerëz të kulturës dhe fushës së historisë, merrte pjesë …

Read More »

Konkursi për Fëmijë “Kolor”

Konkursi “KOLOR” per femijet e moshave nga 06 deri në 14 vjeç është kthyer në traditë të rëndësishme kulturore në qytetin e Beratit por ne nje fare menyre se bashku me Ekspoziten “LEAR” po formojne histori te re te arteve vizive. Jo vetem per regullsine, seriozitetin e gjeresine e pjesemarrjes …

Read More »

Promovohet libri: “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut” i autorit Ylli Polovina

“Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”  është libri më i ri i autorit Ylli Polovina i cili u promovua  paraditen e sotme  në mjediset e Bibliotekës “Vexhi Buharaja” të qytetit të Beratit. “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”, është  një libër studimor, i cili përfshin 5 shekuj histori të familjes …

Read More »

Komedia “Çifti i shqyer”

Komedia “Çifti i shqyer”, e dramaturgut Italian Dario Fo ka lënë  kryeqytetin për  t’u zhvendosur në skenën e qëndrës së kulturës “Margarita Tutulani” në qytetin tonë pasditen e së mërkurës,me mbeshtetjen e Bashkise Berat.  Realizuar me regji  të  Julia Sinanajt dhe Armela Demajt , kjo vepër ka për protagonistë  aktorët …

Read More »