Home / Njoftime (page 54)

Njoftime

Ekspozitë Fotografike

Galeria e Arteve “Edward Lear” ka kenaqesine t’Ju ftoje ne ekspoziten fotografike: “AFRESKET E CETIREVE, NJE RRUGETIM NGA STILI PASBIZANTIN NE ATE LAIK”. Kjo ekspozite realizohet nen perkujdesjen e Mitropolose se Shenjte te Beratit dhe Bashkise Berat. Cermonia e hapjes behet diten e Enjte, me date 24 Janar, 2013, ne …

Read More »

Bashkia Berat merr titullin “Evropa e Bashkuar” nga Asambleja Evropiane e Biznesit

Bashkia Berat merr titullin “Evropa e Bashkuar” nga Asambleja Evropiane e Biznesit. Me poshte eshte komunikimi i çmimit nga menaxherja e Çeshtjeve me Jashte prane Asamblese Evropiane te Biznesit Znj.Marina Leontievna Kryetarit te Bashkise Berat I nderuar Zoteri, Ne emer te biznesit Europian, te komunitetit shkencor dhe krijues, me lejoni …

Read More »

Programi Global Commerce Licence

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Berat në Bashkëpunim me Dhomën Ekonomike Evropiane ofrojnë arsimin dhe certifikim online falas. Programi i përzgjedhur është Licensa Globale e Tregtisë, një program i njohur në mënyrë ndërkombëtare nga Këshilli i Akreditimit Amerikan-Evropian për Arsimin e të Rinjve. Ky program vlerësohet me 30 kredite Evropiane, …

Read More »

Projekti Gjeo Berat

Bashkia Berat ka përfunduar së fundmi projektin e dixhitalizimit GjEO BERAT. Ky është një projekt pilot në Shqipëri, ndërsa në rajon është implementuar në Ohër. Kemi vendosur në internet një platformë të integruar GIS (XHIS) së bashku me gjuhë programimi për faqje interneti. Në këtë platformë kemi vendosur fillimisht hotele, …

Read More »

SHQIPËRIA NË VITIN 1912

Me rastin e shpalljes të 100-vjetorit të Pavarësisë, ambasada e Francës në Tiranë dhe Qendra e Studimeve Albanologjike prezantojnë dokumentarin SHQIPËRIA në VITIN 1912. Sot, datë 22 Nëntor 1912, në Pallatin e Kulturës Margarita Tutulani.

Read More »

2500 Vjet Qytetërim

Programi Ora 11.00 Grumbullimi i manifestuesve tek Gjimnazi Babë Dudë Karbunara dh në krahun e kundërt tek Hotel Palma. Lëvizja e tyre drejt sheshit qendror të qytetit të shoqëruara nga Orkestrat Frymore dhe grupet artistike. Ora 12.00 Çelja e aktivitetit në sheshin qendror të qytetit dhe Koncerti Festiv nga grupet …

Read More »

Ekspozita “Lear 2012” në Galerinë e Arteve Edward Lear

Diten e Shtune, me 24 Nentor 2012. Ne Kuadrin e festimeve te Pavaresise ne Galerine e Arteve te qytetit te Beratit organizohet EKSPOZITA VJETORE me pjesemarjen e artisteve shqiptare nga qytetet e Beratit, Tiranes, Vlores, Shkodres, Korces, Pogradecit, Lezhes, Durresit, Fierit, Lushnjes. Artistet: Admir Përvathi, Adrian Çene, Adrian Devolli, Agim …

Read More »

Artistë nga Austria Ekspozojnë në Shqipëri

Galeria e Arteve “Edward Lear” në Berat  në bashkëpunim me “xion” në kuadrin e “100 Vjetorit të Pavarësisë dhe “Ditëve Austriake” organizojnë ekspozitën: “ARTISTET nga AUSTRIA ekspozojnë në SHQIPERI”. Janë veprat e piktorëve bashkëkohorë CHRISTIAN KVASNICKA / Enzesfeld, GERHARD STERNHEIM / Wien, LUIGI LA SPERANZA / Wien, WOLFGANG SINWEL / …

Read More »

“Ndihme per Irisin”

Irisi Myzyri eshte nje vajze 17 vjecare e cila frekuenton klasen e XI ne gjimnazin “Kristaq Capo”. Ajo eshte diagnostikuar me tumor ne koke prej dy javesh dhe mjeket menjehere i rekomanduan qe ti nenshtrohet nje operacioni. Ky operacion ishte i nevojshëm qe te kryhej jashte vendit por ne rastin …

Read More »