Home / Aktivitete (page 2)

Aktivitete

1 QERSHORI (Festa e femijeve)

Gëzuar 1 Qershorin motivi ynë i madh, sfiduesit e fortë, që na mësoni se çka duhet të bëjmë akoma më shumë, për ju, për gjithë qytetin dhe jo vetëm.

Read More »

Çmimi letrar-“Vexhi Buharaja”

Çmimi letrar “Vexhi Buharaja” Vexhi Buharaja është shkrimtar letrar i cili ka lindur ne qytetin e Beratit. Pas studimeve ai u kthye të jetonte përsëri në Berat me familjen e tij. Buharaja është përkthyes, interpretues dhe studiues kryesor i mbishkrimeve turko-arabe në Shqipëri. Dorëshkrimet e tij, janë ende një minierë …

Read More »

Bashkia Berat dhe UNICEF prezantuan sot fushatën #TëBesoj

Bashkia Berat dhe UNICEF prezantuan sot fushatën #TëBesoj si një thirrje për nxitjen e aktorëve përgjegjës për ndalimin e abuzimit seksual të fëmijëve në Shqipëri. Instalacioni do të qëndrojë i vendosur për dy javë pranë parkut ‘’Dëshmorët e Kombit’’ dhe paraqet disa histori të vërteta. Bashkia Berat dhe institucionet përgjegjëse …

Read More »

Ekspozitë nga Tefta Qose

Ekspozitë për promovimin e kostumeve të realizuara nga znj. Tefta Qose, një artdashëse e kulturës dhe traditës beratase. Pranë galerisë së “Edward Lear”, për plot 1 javë do të qëndrojnë kostumet më të veçanta për të gjithë ju.

Read More »

Tetori Rozë

#TetoriRozë nuk është thjesht një muaj kalendarik, POR ËSHTË PIKËNISJA E NJË BETEJE PËR JETËN! Gra, vajza, nëna, motra, mos e lini shëndetin në dorë të fatit, sepse është pikërisht kjo mendësi ajo që sjell fatalitetin. Kryej një mamografi dhe shpëto veten sepse parandalimi është më mirë se sa kurimi! Kur …

Read More »

“Qetësi nën tinguj”-Tetori i librit

“Qetësi nën tinguj” ishte aktiviteti me të cilin përmbyllëm sot “Muajin e Librit”, në bashkëpunim me ZVA. “Fjalët e Qiririt” dhe bukuria e 1mbi1dritareve i dhanë më shumë kuptim e hijeshi maratonës së aktiviteteve mbi librin

Read More »

“Jul Çezari” i Shekspirit

  Aktrimi i mrekullueshëm i trupës së Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, do mbetet gjatë në memorien e publikut beratas.    

Read More »

Ekspozita e skulptorit Avni Behluli

                                      Galeria e Arteve “Edward Lear” ka kenaqesine tju ftoj ne çeljen e ekspozites personale te skulptorit Z.Avni Behluli. Diten e premte dt 09.10.2020 ora 19:00 .Faleminterit

Read More »